Zobacz więcej na Facebooku

Jako rodzice, opiekunowie, nauczyciele, terapeuci towarzyszymy dziecku podczas różnych doświadczeń, gdy wykonuje zadania itp.

Często czujemy potrzebę motywowania dziecka (szczególnie, gdy ma różne trudności)  do działania i robimy to kierując uwagę na to, co na zewnątrz (“Uda Ci się!”, “Jak zrobisz, będziesz mógł”, itd.)

Taka strategia może jednak nie trafiać w potrzeby dziecka.

Dzieci z różnymi wyzwaniami często nie mają zbudowanej samoświadomości, nie czują dobrze siebie, swoich odczuć, emocji, potrzeb, nie potrafią więc nimi zarządzać. Słabo czują swoje granice…i siebie. To oczywiści utrudnia budowanie poczucie bezpieczeństwa kluczowe dla rozwoju dziecka.

Dlatego tak ważne jest, gdy opiekun/terapeuta/nauczyciel przy różnych okazjach potrafi tworzyć narrację kierującą uwagę dziecka do wewnątrz.

To prosty krok, który ułatwia dziecku wydeptywanie drogi do poczucia bezpieczeństwa, zarządzania sobą, regulowania siebie itp.

Jestem ciekawa, czy widzicie to podobnie? A może tworzenie takiej narracji jest dla Was trudne? Jestem bardzo ciekawa Waszych komentarzy!
Dajcie znać na FB

Autorka Bloga

Małgorzata Tchurz

Na co dzień wspieram rodziców dzieci z trudnościami w jedzeniu. Na moją pracę ogromny wpływ mają moje osobiste doświadczenia z jedzeniem, a także doświadczenia, o których mnogość i różnorodność dbają codziennie moje dwie córki. Osobiste doświadczenia i rodzicielstwo pomagają mi pamiętać o najważniejszych dla mnie wartościach: autentyczności, pokorze, uważności na siebie i innych, akceptacji. Jestem entuzjastką rodzicielstwa bliskości, komunikacji opartej na szacunku i miłości.

W swojej pracy staram się łączyć wiedzę i umiejętności dotyczące pracy z ciałem, umysłem i zachowaniami. Kompetencje zawodowe zdobyłam jako trener metod opartych na relacjach (Growth trough Play System Mentor Certification), trener umiejętności psychospołecznych (Szkoła Treningu i Warsztatu Psychologicznego INTRA), terapeuta metod neurorozwojowych (certyfikowany terapeuta INPP), pedagog, licznych szkoleniach, warsztatach i konferencjach. Fascynuję się także i szkolę w metodzie Internal Family System, która pomaga przywrócić wewnętrzną harmonię i równowagę. Regularnie korzystam z sesji superwizyjnych i rozwojowych.

Jestem autorem kompleksowego programu wsparcia rodzin z trudnościami w jedzeniu KREBS®, właścicielem ośrodka Neuromind oraz Terapeutycznego Punktu Przedszkolnego dla dzieci z autyzmem.

Zobacz pozostałe artykuły

+48 88 30 30 007
sekretariat@neuromind.pl

Realizacja i nadzór: Sprawny.HR

KREBS® | Copyright 2024 | All rights reserved